powiat lubaczowski

ZabytkiW mieście jest ponad 450 obiektów o charakterze zabytkowym, w tym kilka znaczniejszych budowli. Większość z nich to drewniane, rzadziej murowane domy podmiejskie, pochodzące z XIX i początków XX wieku.

W swym kształcie urbanistycznym Lubaczów nawiązuje do układu średniowiecznego miasta lokacyjnego z II połowy XV w. W centrum położony jest czworoboczny rynek o zwartej zabudowie murowanej z przełomu XIX i XX wieku z ratuszem. Pośrodku zwraca uwagę zabytkowa studnia. W południowej części znajdują się dwa kościoły (rzymskokatolicki i cerkiew).Ratusz (ul. Rynek 26) - to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Lubaczowa. Budynek pochodzi z II połowy XIX wieku i ulokowany jest w ciągu zabudowy zachodniej pierzei rynku. Zewnętrzny wystrój ratusza pochodzi z lat 20. i 30. XX w. Ratusz zwieńczony jest charakterystyczną wieżyczką ze strzelistym hełmem. Obecnie swoją siedzibę ma tu Urząd Miejski.Kościół parafialny św. Stanisława (ul. Kościuszki 2), neogotycki, wzniesiony w latach 1898-1899, rozbudowany w okresie 1981-1987.

W nim znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z 1598 r., przeniesiony ze Lwowa. Obraz namalował lwowski mieszczanin Józef Szolc-Wolfowicz, sprawujący urząd geometry miejskiego, a malarstwem zajmujący się dorywczo. Stworzył go by dać wyraz swojej wierze w życie wieczne i wstawiennictwo Matki Bożej, a zarazem by okazać swój ból po stracie kilkuletniej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny.Kościół pw. św. Karola Boromeusza (ul. Adama Mickiewicza 85). Wybudowany w latach 1995-1998 wg projektu Stanisława Dzioba z Przemyśla. Wzniesiony na planie z trójnawowym korpusem i wydzielonym prezbiterium. Nad głównym wejściem znajduje się wieża. Kompozycja rzeźbiarska ukazuje Zmartwychwstanie Chrystusa. Obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Miłosiernego wykonane przez lubaczowskiego artystę Wojciecha Mamczura.
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, murowana, wzniesiona w 1883 r. wg projektu wybitnego ukraińskiego architekta Wasyla Nahirnego. Neobizantyjska sylwetka z wyniosłą kopułą - orientowana na planie krzyża łacińskiego, z kopułą na skrzyżowaniu nawy i transeptu. Ściany pokryte są polichromią figuralną wykonaną w końcu XIX w. przez Antona Jabłonowskiego. Pochodzący z niej XVII-wieczny ikonostas-wykonany przez wybitnych malarzy ruskich w końcu XVII w. - znajduje się obecnie w grekokatolickiej katedrze w Przemyślu.Galeria Sztuki Ludowej (ul. Rynek 25) - powstała w 2004 r. Celem galerii jest ukazywanie tradycji, dawnych obyczajów i rzemiosła tych terenów. Wystawiana są tu prace artystów ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej. Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.
W siedzibie galerii mieści się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych Lubaczowa i okolic. Do nabycia są również foldery, książki, mapy naszego regionu.Stara apteka (ul. Mickiewicza 26). Budynek wzniesiony w 1900 r. - murowany z oryginalnym drewnianym portykiem - jest najciekawszym przykładem architektury drewnianej przełomu XIX i XX wieku w powiecie lubaczowskim.Dom Ladów (ul. Kościuszki 43). Dom wybudowany w latach dwudziestych XX wieku. Posiada ganek z czterema kolumnami. Zbudowany przez Franciszka Ladę. Był domem rodzinnym Mariana Kopfa, artysty i malarza, który wykładał w Krakowie.
Aktualnie remontowany.Willa Friserów zwana Ganterówką (ul. Mickiewicza 32). Zbudowana na początku XX w. Budynek ciekawy pod względem architektonicznym (mieściło się tu kiedyś gimnazjum).Pomnik Niepodległości. U zbiegu ulic Kościuszki, Sienkiewicza i Słowackiego stoi pomnik postawiony w 1961 r. ku czci rozstrzelanych i poległych w latach 1939-1944, który został odremontowany i odsłonięty ponownie 11 listopada 2008 r. pod nazwą Pomnik Niepodległości. Projekt przebudowy przygotował Marcin Głuchowski. Autorem orła natomiast jest rzeźbiarz Marek Dryniak. Orzeł ze starego pomnika znajduje się za budynkiem Muzeum Kresów w Lubaczowie.


Kapliczka św. Jana Nepomucena - znajduje się za budynkiem Muzeum Kresów przy ul. Sobieskiego. Powstała w XVIII w. Założona na planie kwadratu, jednokorpusowa, zwieńczona profilowanym szczytem. Zniszczona podczas wojny, została odnowiona dopiero w latach 80. XX w. Znajdują się w niej polichromowane podobizny świętych: Wojciecha, Stanisława oraz na zewnątrz Franciszka i Antoniego Padewskiego, a także przedstawienia bł. Jakuba Strzemię, św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) i bł. Siostry Bernardyny (Marii Jabłońskiej). Wewnątrz znajduje się także wizerunek Matki Boskiej Lubaczowskiej.W lesie na Niwkach (peryferie miasta) znajduje się zbiorowa mogiła, w której pochowano 80 Polaków - więźniów z Lubaczowa, rozstrzelanych przez Niemców 14 sierpnia 1941 r. Mogiła ma formę betonowej płyty ze ścianą pomnikową, której boczne części wieńczą dwie ozdobne kolumienki z kulami na szczycie. Z przodu pomnika umieszczona jest tablica.Kapliczka Matki Bożej z 1948 r. stoi przy ul. Słonecznej. Odrestaurowana w 2000 r.Krzyż nazwany "TUREK" (z przełomu XVII i XVIII w.). Upamiętnia walki z Tatarami. Znajduje się na cmentarzu w Żelichówce (wschodnia część miasta) - prosty, wykonany przez kamieniarzy z Brusna.
Inny krzyż uznawany za pamiątkę po najeździe Tatarów w 1672 r. znajduje się na terenie Lisich Jam.Rogatka - przy moście na Wiszni. Budynek ten został wzniesiony w 1929 r. wg projektu inż. Władysława Ruebenbauera. Początkowo pobierano w nim opłaty za przejazd przez most od strony miasta. Rogatka ma czterospadowy łamany dach, frontowe podcienie wsparte na trzech filarach, jest przykładem stylu dworkowego.Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Środa
1 Kwietnia 2015
Prima Aprilis
Imieniny obchodzą
Chryzant, Grażyna, Hugo, Hugon,
Katarzyna, Teodora, Tolisław, Zbigniew,
Zbyszko

Do końca roku zostało 275 dni.
Zodiak: Baran